W rozpowszechnianej publicznie ulotce z tytułem „Zyskasz na powiększeniu miasta”, na której wstępie umieszczono deklaracje podpisane Pani imieniem i nazwiskiem, znalazły się informacje, będące wyrazem braku szacunku nie tylko do mieszkańców Gminy Słupsk, do których zostały adresowane, ale które powinny wywołać niepokój także u samych słupszczan.

Jeżeli nadawca informacji kpi z jej odbiorcy lub wprowadza go w błąd, to nie sposób nie upominać się o szacunek.

Mieszkańców sołectwa Bierkowo zapewnia Pani w ulotce, że nie będą ponosili żadnych opłat za odbiór odpadów, podczas gdy nie ma podstaw prawnych dla takiej obietnicy. Zwracam uwagę, że nie opisuje Pani modyfikacji obciążeń lub ich innego niż dotąd ustalenia, ale przyrzeka Pani ich całkowity brak. To publiczne przyrzeczenie podjęcia działań niezgodnych z prawem. Wzywam zatem do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, o możliwym braku opłat, które wprowadzają w błąd mieszkańców Gminy Słupsk.

Jakość i precyzja deklaracji to miara szacunku dla ich adresatów. W innym miejscu ulotki gwarantuje Pani, w kontekście opłat za wodę i ścieki, że „od 1.01.2023 Twoja dotychczasowa stawka na pewno nie wzrośnie”. Każdy sam oceni, co warta jest taka obietnica, z której wynika co najwyżej, że stawka nie wzrośnie od 1.01.2023 r. (nikt nie obiecuje, że nie wzrośnie niedługo potem). Choć każdy zainteresowany sam może ocenić co otrzyma od Pani „w darze” i czy nie zakpiono z niego w ten sposób, to moim obowiązkiem jest publicznie upomnieć się o elementarny szacunek dla ludzi.

Jeżeli w informacjach o skutkach zmiany granic są deklaracje puste i bez pokrycia, to należy z dystansem podchodzić do wszystkich innych.

Przy okazji zwracam się do mieszkańców Słupska. Kontrolujcie proszę hojne obietnice Waszych władz, skierowane do potencjalnych nowych mieszkańców. Jeżeli kosztem budżetu miasta, oferowane są lekką ręką zwolnienia z opłat oraz inne przywileje tylko dla jednej grupy, to pozostali będą musieli z pewnością za to zapłacić. Nic bardziej pewnego!

Pani Prezydent, dążąc do zmiany granic nie wolno zapomnieć o innej granicy – granicy szacunku dla ludzi, któremu urągają puste i niezgodne z prawem obietnice. Obawiam się, że w tym sensie, przesunięcie granic już stało się faktem.

Wójt Gminy Słupsk
Barbara Dykier