Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Słupsk, Radni Gminy Słupsk podjęli uchwałę: Apel o podjęcie prac legislacyjnych związanych ze zmianą przepisów ustawy o samorządzie gminnym w zakresie dopuszczalności zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego.

W uzasadnieniu uchwały czytamy:

Rada Gminy Słupsk wzywa wszystkie osoby i podmioty uczestniczące w procesie tworzenie dobrego prawa oraz wszelkie instytucje, które w zakresie swojego działania mają poprawę jakości sprawowania władzy publicznej oraz rozwój samorządności, o podjęcie lub włączenie się w poparcie działań, mających na celu zmianę przepisów Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w zakresie dotyczącym dokonywania zmiany granic administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Rada Gminy Słupsk, wzywając do rozpoczęcia prac nad zmianami przepisów dotyczących warunków zmiany granic samorządów przekonana jest, iż obowiązujące obecnie i niezmieniane przez wiele lat przepisy straciły swoją aktualność.

Z tego względu, nie tylko na bazie własnych bolesnych doświadczeń, ale wsłuchując się w głosy innych samorządowców, prosimy o pilne podjęcie działań w celu zmiany przepisów, aby prawem stało się:

1. Ograniczenie możliwości zmian granic samorządów na wniosek tylko do przypadków zgodnego działania wszystkich zainteresowanych zmianą samorządów (nigdy zaś na wniosek jednego samorządu przeciw drugiemu).

2. Pozostawienie możliwości dokonywania zmian granic przez władze państwowe z urzędu, jednak przy wyraźnym wskazaniu kryteriów, jakie muszą być spełnione dla dokonania takiej zmiany i ograniczenie ich częstotliwości,

3. Poddanie kontroli sądowej aktu prawnego władz państwowych, dokonującego zmian granic jednostek samorządu.

4. Ustalenie jasnych kryteriów słusznego odszkodowania za infrastrukturę przekazywaną z urzędu innemu samorządowi i dopuszczenie drogi sądowej w tym zakresie, zarówno co do zakresu odszkodowania jak jego realizacji.