28 lutego br. dobyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Słupsk, podczas której podjęta została Uchwała Rady Gminy w sprawie wyrażenia stanowiska Rady Gminy Słupsk w związku z podjęciem przez Radę Miejską w Słupsku Uchwały nr LV/806/23 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 22 lutego 2023 roku w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Słupsk.

W przedmiotowej Uchwale Radni jednogłośnie wyrazili swoje negatywną opinię w tej sprawie. Cyt.

„Rada Gminy Słupsk wyraża stanowczy protest i oburzenie wobec kolejnej próby aneksji obszarów Gminy Słupsk w granice administracyjne Miasta Słupska. Sprzeciwiamy się działaniom władz samorządu miejskiego, które ponownie prowadzić będą do podziałów, napięć i wzajemnych antagonizmów wśród mieszkańców całego regionu słupskiego. Apelujemy do mieszkańców Gminy Słupsk o solidarność i aktywny udział w działaniach, które mają na celu obronę granic Gminy Słupsk. Podjęta przez Radę Miejską Uchwała to wyraz braku poszanowania, dla woli mieszkańców Gminy Słupsk jak również brak poszanowania dla decyzji Rady Ministrów, która już 25 lipca 2022 wydała Rozporządzenie w sprawie zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska, uwzględniając apel władz i mieszkańców Gminy Słupsk o to, aby wszyscy mieszkańcy pozostali w Gminie Słupsk”.

Stanowisko w sprawie podjętej przez Radę Miejską uchwały, w swoim przemówieniu wyraziła również Wójt Gminy Słupsk, Barbara Dykier.

" Inicjatywa uchwałodawcza pani prezydent, podważa i kwestionuje decyzję Rady Ministrów z 25 lipca 2022 roku. Rada Ministra wsłuchała się w głos mieszkańców. O takich fundamentalnych zmianach powinni decydować sami mieszkańcy, bo takie jest prawo demokracji. Mamy kolejne wyzwanie. Drodzy mieszkańcy, w ubiegłym roku przez siedem miesięcy walki, mówiąc jednym głosem pokazaliśmy że tworzymy wspólnotę ludzi, którzy wybrali gminę za swój dom. Tylko my mamy prawo decydować o tym gdzie mieszkamy. "

Drugą ważną Uchwałą była uchwała w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Gminy Słupsk. Dotyczy ona włączenia do obszaru Gminy Słupsk terenów, które od 1 stycznia 2023 roku weszły w granice Miasta Słupska w związku z zakończeniem procesu zmiany granic administracyjnych w roku 2022.

W Uzasadnieniu przeczyta można min.

Należy przy tym podkreślić, że obszar objęty inicjatywą (ok. 304 ha) jest znacznie mniejszy niż ten, o który została pomniejszona Gmina Słupsk (ok. 955 ha). Nie dojdzie zatem do całkowitego odwrócenia negatywnych skutków, jakie poniosła wspólnota samorządowa Gminy Słupsk, lecz będą mogły one zostać w pewnej mierze ograniczone, zapewniając Gminie Słupsk dalszy stabilny rozwój. Przystąpienie do procedury nie jest zatem uporczywym spoglądaniem wstecz, lecz jest ukierunkowane na przyszłość. Odzyskanie obszarów objętych inicjatywą ma służyć utrzymaniu istniejących więzi, ale też jest motywowane zamiarem wspierania dalszego rozwoju Gminy Słupsk”.

Obie Uchwały przyjęte zostały jednogłośnie.