facebook
youtube

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. 1 maja obchodzone jest Międzynarodowe Święto Pracy, 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi RP, natomiast 3 maja pamiętamy o przyjęciu Konstytucji RP, która została przyjęta w roku 1791. 4 maja swoje święto mają strażacy.

1 maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku - m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane. W Polsce jest od 1950 świętem państwowym wolnym od pracy.

2 maja - od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi. Ponadto w dniu 2 maja obchodzony jest Światowy Dzień Polonii. Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku.

3 maja - upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania zmurszałego ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

W roku 2022 obchodzimy 231 rocznicę ustanowienia Konstytucji.

Zapraszamy na obchody Święta Konstytucji 3 maja w Gminie Słupsk. Spotkajmy się w Jezierzycach Osiedlu 3 maja 2022!

Szczegółowy harmonogram:
godz. 11:30– Wokalny koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów działających w Gminie Słupsk / Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego

godz. 12:00– Uroczysta Msza Święta / Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego

godz. 13:00MARCIN WYROSTEK CORAZON  / Hala Widowiskowo-Sportowa

  • W programie koncertu znajdą się m.in. utwory skomponowane przez Marcina Wyrostka, patriotyczne, czy też największych polskich kompozytorów takich jak Witold Lutosławski, czy Karol Szymanowski.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa inspirowana świętem narodowym, którą będzie można podziwiać przez cały czas trwania wydarzenia w Hali Widowiskowo-Sportowej.

WSTĘP WOLNY!

Szczegóły