27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r.

Prof. Jerzy Regulski (ś.p.), jeden z twórców Ustawy o samorządzie gminnym mówił:

[...] Każda gmina, każda wspólnota stanowi jakąś niewielką cząstkę wszystkich obywateli kraju.

[...] Samorząd opiera się na wspólnotach mieszkańców o wspólnych interesach i potrzebach. Wiadomo, że samorządność funkcjonuje efektywniej w jednostkach małych, gdzie związki międzyludzkie są bardziej widoczne i odczuwalne.

[...] nie wierzę w skuteczność jakichkolwiek programów dobrowolnego łączenia gmin i przeciwstawiam się łączeniu ich „na siłę". Nie tu należy szukać efektywności systemu.

Dziś szczególnie to święto jest ważne dla Nas i Naszej Małej Ojczyzny - Gminy Słupsk.