facebook
youtube

Dożynki w uroczysty, zgodny z tradycją sposób kończą żniwa i podsumowują całoroczną pracę rolników. Święto Plonów to jeden z najpiękniejszych polskich obrzędów ludowych. Tegoroczne Święto Plonów Gminy przyciągnęło do Swołowa wielu mieszkańców oraz gości. Uroczystość zainaugurowała Msza święta, po której korowód, prowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Słupsk, ruszył w stronę placu.

Starostami tegorocznego Święta Plonów byli Państwo Maciej i Joanna Gołofit z miejscowości Gać. Od 2010 roku Państwo Gołofit wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 15 hektarów. Prowadzą Gospodarstwo Pasieczne, dlatego uprawiają rośliny miododajne takie jak: facelia, gryka, miododajne mieszanki łąkowe. Posiadają 80 uli.

Gospodarzami natomiast miejscowości Redzikowo oraz Redzikowo Osiedle.

Pani wójt podkreśliła, jak ważna i ciężka jest praca rolnika. Uzależniona w dużej mierze od warunków pogodowych. Składając sedeczne podziękowania za prace i trud na roli, życzyła wszystkim dobrego świętowania.

Wręczono nagrody za najpiękniejsze wieńce, chleby. Przyznano nagrody w konkursach Piękna Wieś Pomorska, Najpiękniejsza Posesja w Gminie Słupsk, Dary z lasu. Nie zabrakło również występów gminnych zespołów oraz grup artystycznych. Swoje stanowisko tradycyjnie miało Stowarzyszenie Dobre Serca, na którym odbywała się loteria fantowa.

Na zakończenie wydarzenia wystąpił Robert Janowski i Acustic Trio.

Podczas tegorocznego święta plonów Gminy Słupsk, gościliśmy również naszą partnerską gminę Raba Wyżna. Goście aktywnie brali udział w wydarzeniu. W trakcie wizyty, goście mieli możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc naszej gminy. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i zacieśnienia wieloletniego porozumienia.