facebook
youtube

Bierkowo - wieś położona w gminie Słupsk. Wieś jest siedzibą sołectwa Bierkowo w którego skład wchodzi również miejscowość Miednik oraz dawne PGO. Zbudowana na planie ulicówki, z główną zabudową zogniskowaną o 700 m na południe od gminnej drogi Słupsk – Darłowo, będącej przedłużeniem słupskiej ul. 3 Maja, wzdłuż której do centrum miasta jest ze wsi ok. 6 km. Na zachód od Bierkowa, w bezpośrednim jego pobliżu bierze początek Moszczeniczka, niewielki dopływ Wieprzy.

Broszura do pobrania -tutaj...

* * *

Krępa Słupska - wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Słupsk na północnym obrzeżu Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Wieś jest siedzibą sołectwa Krępa Słupska, w którego skład wchodzą również miejscowości Płaszewko i Łupiny. Niedaleko od wsi znajduje się słowiańskie grodzisko.

Na zachód od miejscowości znajduje się lotnisko Słupsk-Krępa. W okolicach wsi „Krępskie góry” - ciekawe ukształtowanie terenu pozwala na uprawianie jazdy górskiej na rowerze, narciarstwa i saneczkarstwa. Nad rzeką Glaźną, na której w tym miejscu jest wiele małych wodospadów, polana - miejsce piknikowe, które od wielu lat wykorzystywane jest jako miejsce odpoczynku Słupszczan i ludności z okolicznych wsi. Tu także krzyżują się drogi leśne ze szlakami pieszymi (żółty i czarny), którymi można dotrzeć do Łosina i Lubunia oraz zaczyna się Park Krajobrazowy Dolina Słupi.

Broszura do pobrania -tutaj...

* * *

Siemianice - wieś położona w gminie Słupsk. Do 1972 roku było siedzibą gromady. Sołectwo Siemianice obejmuje również miejscowości Niewierowo, Swochowo i Przeginia. W pobliżu znajduje się rzeka Słupia. Wieś otoczona jest z dwóch stron przez las. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 213 ze Słupska do Pucka. W miejscowości początek ma również droga do Jezierzyc.

Broszura do pobrania -tutaj...

* * *

Włynkówko - wieś-ulicówka położona w gminie Słupsk, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 210 i nad rzeką Słupią. Od nazwy Wlenkowo, dziś Włynkowo. Nazwa pseudotopograficzna od prasłowiańskiego rdzenia oznaczającego wilgoć, wodę. Znajduje się tu Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Broszura do pobrania -tutaj...